Stipriausi Lietuvoje 2022

Džiugu pranešti, kad UAB „Aveplast”, Lietuvos rinkoje vartotojams puikiai pažįstamas „TIKS langai” vardu, išrenkamas kaip vienas stipriausių Lietuvoje. „STIPRIAUSI LIETUVOJE 2022“ – tai sertifikatas suteikiamas finansiškai patikimoms, prisidedančioms prie Lietuvos ekonomikos augimo ir sąžiningos verslo kultūros puoselėjimo, įmonėms.

Bene svarbiausias vertinimo kriterijus suteikiant „STIPRIAUSI LIETUVOJE 2022“ sertifikatas – aukštas kredito reitingas, kuris parodo mažą prognozuojamą statistinę tikimybę nevykdyti įsipareigojimų 90 ir daugiau dienų ateinančius 12 mėnesių. Įmonių kreditingumas vertinamas ir reitingas nustatomas remiantis kredito istorija, kurią sudaro įmonės finansinių įsipareigojimų vykdymas, mokėjimų istorija, finansiniai rezultatai ir jų pokyčiai – pajamų, pelno, likvidumo, nuosavo kapitalo ir kitų finansinių rodiklių kitimas. Taip pat atsižvelgiama į verslo sąsajas, turto areštus, sektoriaus būklę ir kitą svarbią informaciją. Iš viso nustatant kredito reitingą atsižvelgiama į daugiau nei 100 įvairių kintamųjų, kurie turi skirtingą poveikį įmonės reitingui.

Duomenis apie įmones kredito biuras „Creditinfo“ gauna iš valstybinių registrų ir kitų rinkos dalyvių – komercinių bankų, kredito unijų, lizingo, vartojimo kredito, telekomunikacijų bendrovių, kuro, energetikos, transporto ir kitų sektorių.

Aveplast Sertifikatas

 

Skaitykite plačiau

Plastikinių langų pasirinkimas ir priežiūra: ką būtina žinoti?

Plastikiniai langai, jų pasirinkimas, priežiūra – žinių ir praktikos reikalaujantys dalykai. Norint tinkamai pasirinkti ir prižiūrėti langus, vis dėlto, pagalbos žmonės kreipiasi į šios sritiesspecialistus. Kadangi langų pasirinkimo gausu, labai svarbu nusistatyti savo poreikius – taip pirkinį išsirinksite ir greičiau, ir lengviau. Na, o jeigu pasirinksite tinkamus specialistus, jie pasidalins ir žiniomis apie langų priežiūrą tam, kad jie tarnautų kuo ilgiau ir sukeltų kuo mažiau nepatogumų. Žinoma, prieš renkantis naujus langus, verta žinoti, kokie kriterijai svarbiausi ir aktualiausi. 

Energetinis efektyvumas – vienas svarbiausių rodiklių

Energetiniu efektyvumu vadinamas langų reitingavimas, kuris remiasi šilumos perdavimo koeficientu. Koks bus šilumos perdavimo koeficientas ir langų reitingas, priklauso nuo langų gaminimo medžiagų pasirinkimo. Pagal rodiklius ir kriterijus, egzistuoja langų energetinio efektyvumo klasės – A++ klasė atstovauja energetiškai efektyviausius langus, o G klasės langai priešingai – mažiausiai energetiškai aktyvūs. Žinoma, geriausia pasirinkti aukštesnės klasės langus, nes jie praleidžia mažiau šilumos. 

Apkaustai ir tarpinės – ne tik saugumui?

Būtent apkaustai ir tarpinės yra labai svarbios lango dalys. Nuo apkaustų priklauso tai, kaip lengvai bus varstomas langas, kaip stipriai langas prisispaus. Jeigu langų apkaustai bus pasirinkti tinkamai ir apgalvotai, bus užtikrintas ne tik namų, bet ir jūsų saugumas. Prieš renkantis apkaustus pagalvokite, kas Jums aktualu, nes pasirinkimų yra įvairiausių – nuo įsilaužimo apsaugos iki apsaugos nuo vaikų nelaimingų nutikimų. Na, o tarpinės yra reikalingos lango sandarumo užtikrinimui. Tai aktualu visais metų laikais, tačiau labiausiai – šaltuoju metų sezonu. Šiandien vis labiau populiarėjantys langai yra su dviem arba trimis sandarinimo tarpinėmis. Kuo sandarinimo tarpinių daugiau, tuo jūsų langai sandaresni. Žinoma, tiek apkaustus, tiek tarpines reikia prižiūrėti. Kaip teigia įmonės „TIKS langai“ techninio garantinio aptarnavimo meistras Valdas Dūda, pavasarį ir rudenį, po langų išvalymo, derėtų atkreipti dėmesį ir į apkaustus bei tarpines – juos sutepti silikoniniu tepalu, nes jei to nepadarysite, ilgainiui tarpinės neatliks savo funkcijos ir prireiks specialistų pagalbos. 

Šviesos sklaida

Be abejo, neretai žmonės renkasi tokius langus, kurie leistų kambariuose mėgautis saulės teikiamais malonumais ir šviesa. Būtent todėl, prieš renkantis langus, reikėtų susimąstyti ir įvertinti šviesos laidumo koeficientą, kuris ir yra atsakingas už šviesos sklaidą namuose. 

Ruduo ir pavasaris – langų priežiūros metas?

Įmonės „TIKS langai“ techninio garantinio aptarnavimo meistras Valdas Dūda teigia, kad būtent ruduo ir pavasaris yra svarbiausi metų laikai langų priežiūrai. Vertėtų išvalyti langus nuo dulkių, kurios paprastai kaupiasi lango viršuje, apžiūrėti langų apkaustus ir tarpines. Specialistas atkreipia dėmesį, kad vertėtų langais pasirūpinti būtent rudenį ir pavasarį, nes žiema jau nėra langų taisymo metas, o ir šaltuoju metų laiku jau norime mėgautis tvirtais ir sandariais langais. 

Ar vartotojas viską gali pats?

Kiekvienam kyla klausimas – ką aš darau ne taip, kad mano langai genda ir neatlieka savo funkcijos? Kada mano langai reikalauja taisymo? Į šiuos klausimus atsakantis langų priežiūros specialistas teigia, kad bene pagrindiniai signalai, išduodantys pagalbos reikiamybę yra neužsidarantis langas, kuris reikalauja kėlimo, tempimo, jėgos ar neveiksni lango rankena, kuri neužsispaudžia iki galo. Specialistas akcentuoja, kad jeigu langas siunčia bet kokius gedimo signalus, verta nedelsiant kreiptis į specialistus, nes kuo ilgiau laukiama ir delsiama, tuo didesnė tikimybė, kad gaminys bus deformuotas. Tad geriau į specialistus kreiptis iškart, tuomet lengviau gaminį atstatyti, nei keisti. Žinoma, kai kuriuos langų priežiūros darbus naudotojas gali atlikti pats, vadovaudamasis gautomis instrukcijomis, tačiau jeigu darbų neišeina atlikti tinkamai, vertėtų kreiptis į specialistus. 

  

Plastikinių langų kainos skaičiuoklė – sužinokite pageidaujamos konstrukcijos plastikinių langų kainą.

Užsisakykite plastikinius langus internetu arba skambinkite nemokamu telefonu 8 800 22225.

Skaitykite plačiau

Kai langų pasirinkimą nulemia žema kaina

      Būsto statyba ar remontas – ne tik žinių, bet ir didelių finansinių išteklių reikalaujantis užsiėmimas. Kiekvienas nori gyventi gražiame ir iš kokybiškų medžiagų pastatytame būste, tačiau finansinė šio aspekto pusė dažną verčia savo norus šiek tiek pakoreguoti. Tenka įvertinti, kam vis tik teks pataupyti. Tačiau gyvenant Lietuvoje, kur klimato sąlygos ganėtinai atšiaurios, taupyti namų šilumos sąskaita, sutikite, tikrai nebūtų protingas sprendimas. O būsto sandarumui didelės įtakos turi langai, nuo kurių priklauso, ar namuose bus šilta ir jauku. Kai langų pasirinkimą nulemia žema kaina, į ką derėtų atkreipti dėmesį renkantis langus?

Įmonės portretas

      Bet koks pirkimo procesas visų pirma prasideda nuo individualių poreikių įsivertinimo. Šiuo konkrečiu atveju reikia nuspręsti, kokių langų jums reikia – plastikinių, aliuminių ar medinių. Visų minėtų rūšių langai turi pliusų ir minusų.

      Bet šį kartą pakalbėkime apie tai, kaip svarbu ne tik palyginti technines langų modelių charakteristikas, bet ir atlikti siūlytojų patikimumo analizę. Norint nusipirkti kokybišką ir ilgaamžį produktą ir ateityje neturėti problemų su garantiniu jo aptarnavimu, būtina pasidomėti pasirinktos įmonės veiklos istorija, gyvavimo rinkoje laikotarpiu ir patirtimi.

      Ganėtinai dažnai pasitaiko, kai pasirinkę pigiausius langus ir vėliau pastebėję, kad jie yra nekokybiški (ar brokuoti), žmonės nebeturi kur kreiptis dėl garantinės priežiūros. Nedidelės ar neseniai langais prekiaujančios įmonės gana dažnai neišsilaiko rinkoje ir šiek tiek padirbėjusios nutraukia savo veiklą dėl pačių įvairiausių priežasčių. Tada pirkėjai yra priversti kreiptis į kitas langus gaminančias įmones, kad šios ištaisytų padarytą broką ar net pakeistų langus naujais.

      Todėl pirkdami langus įsitikinkite, kad perkate iš solidaus ir patirtį turinčio gamintojo arba jo oficialiai įgalioto atstovo. Nusipirkę gaminius iš patikimo pardavėjo, gausite daugiau nei ilgalaikę garantiją. Esant reikalui galite tikėtis profesionalios langų serviso paslaugos ne tik garantiniu laikotarpiu, bet ir jam pasibaigus. Patikimo gamintojo PVC langai kainuos apie 10 proc. daugiau nei pirkinys iš nežinomo tiekėjo, bet didesnę sumą galima traktuoti kaip ramybės mokestį.

Kainos aspektai

       Ko gero, daugeliui besirenkančiųjų pirmuosius langus, o kartais net ir statybos profesionalams, kyla klausimas, kodėl net ir solidžių gamintojų ar patikimų pardavėjų kainos nėra panašios, nors jie deklaruoja bemaž tokias pačias langų savybes. Šiuo atveju reikėtų prisiminti, kad langas susideda ne tik iš profilių ir įstiklinimo. Langas turi ir daugelio kitų jį sudarančių komponentų – apkaustų, lankstų, rankenų, armatūros ir kitų detalių.

      Klaida manyti, kad langai, pagaminti iš to paties prekinio ženklo pavadinimo profilių (pvz., „Salamander“, „Veka“, „Rehau“, „Aluplast“ ir kt.). Iš pažiūros beveik vienodų kitų komponentų, turėtų kainuoti panašiai. Langų pardavimo kaina priklauso ne tik nuo jų pagaminimo žaliavinės savikainos, bet ir pačios įmonės sąnaudų. Norint užtikrinti produkcijos kokybę ir jos vartotojų pasitenkinimą.

      Neretai klausiama, o kaip gi atpažinti langus, kuriems buvo „pataupyta“? Ne paslaptis, kad į žemą kainą orientuoti gamintojai ir pardavėjai gali taupyti visur, o į lango vidų juk neįlysi. Tokiais atvejais reikėtų pradėti nuo atskirų langą sudarančių dalių apžiūros ir sudėties analizės.

      Pavyzdžiui, žemesnę langų kainą gali lemti prastesnės kokybės arba mažiau rinkoje žinomų prekės ženklų plastiko profilių panaudojimas. Tokius profilius, nepriklausomai nuo skambių pavadinimų, galima atpažinti pagal jų paviršiaus lygumą, blizgumą ir baltumą. Pigių profilių gamintojai mažiau rūpinasi savo naudojamos įrangos būkle, todėl jų pagamintų profilių paviršius gali būti šiurkštesnis nei kitų. Taip pat kartais galima pastebėti smulkius išilginius brūkšnelius. Dėl atpigintos plastiko mišinio sudėties, tokie langų profiliai visada bus labiau matiniai arba mažiau balti. Langų rėmus iš tokių profilių bus sunkiau prižiūrėti, o kintant aplinkos ar eksploatavimo sąlygoms profiliai gali ir suskilti.

      Žemą kainą gali lemti ir pigesnių langų apkaustų panaudojimas. Paprašykite pardavėjo ne tik nurodyti apkaustų pavadinimą, bet ir pateikti jų antikorozinio atsparumo bandymų protokolą. Aukščiausio antikorozinio atsparumo langų apkaustai pagal kvalifikacinį standartą yra priskiriami 5 klasei ir druskingoje aplinkoje išsaugo savo savybes ilgiau nei 480 valandų.

      Pravartu pasidomėti ne tik stiklo paketų savybėmis, bet ir jiems suteikiamos sandarumo garantijos trukme – ji turėtų būti nuo 5 iki 10 metų. Visais atvejais reikėtų vengti įsigyti langus, kurie įstiklinti ne langų gamykloje. Tokios kainų minimizavimo gudrybės neretai griebiasi „pigių“ langų importuotojai, siūlantys langus, kurių rėmai yra importuoti iš kaimyninės šalies, o stiklo paketai pagaminti Lietuvoje. Tokiu atveju langų gamintojo garantija negalios ir už visas galimas pasekmes atsakomybė teks tik jų pardavėjui (stiklintojui).

Pasirinkimas tarp pigaus ir brangaus

Norint ateityje išvengti galimų problemų, vertėtų šiek tiek pasidomėti ir suprasti, už ką ir dėl ko mokate. Vienas iš puikių situaciją iliustruojančių pavyzdžių yra iliuzinių garantijų suteikimas. Paradoksalu, kad dauguma pigių gaminių siūlytojų nurodo, jog jų gaminiams neva suteikiama 5 ar 10 metų garantija. Neabejotinai tai patraukia vartotojo dėmesį ir suteikia jam tam tikrą pasitikėjimo jausmą. Tačiau svarbu išsiaiškinti, kas tiksliai po šia garantija slypi – kiek laiko, už ką ir kokiomis sąlygomis atsako pardavėjas ar langų gamintojas.

Keisčiausia, kai jau ne kartą bankrutavusi įmonė deklaruoja garantijas, kurių, labai tikėtina, negalės įgyvendinti. Tokių įmonių tikslas – per trumpą laiką pririnkti kuo daugiau užsakymų, maksimaliai greitai gauti pajamas, nesiorientuojant į ilgalaikį vartotojų pasitenkinimą, kadangi po metų, o gal ir greičiau vis tiek bus nutraukta veikla. Tad renkantis gamintoją vertėtų nepamiršti, kad pigūs langai šiandien galbūt padės sutaupyti, tačiau ateityje tai gali kainuoti kur kas daugiau.

Išvengti to galite kreipdamiesi į patikimas, ne vieną dešimtmetį rinkoje veikiančias įmones, kadangi jos savo klaidų kelią jau praėjo. Be abejo, tokių įmonių Lietuvoje nėra daug dėl itin didelės konkurencijos. Tačiau būtent tai ir turėtų rodyti, kad kažką šios įmonės daro tinkamai, jei savo veiklą tęsia 20 ir daugiau metų.

Ieškančius kokybiškų ir patikimų langų ir / ar durų kviečiame kreiptis į „TIKS langai“ telefono numeriu 8 800 22 225 arba elektroniniu paštu info@tikslangai.lt.

Skaitykite plačiau

Statybos mitų griovėjai: aliuminio langai ir durys – nuo šiol ir privačioms valdoms?

      Besistatantiems namus, ko gero, jau nebekyla klausimų, kodėl naudinga statytis būtent naujos kartos „pasyvų“ namą. Juk visi norime gyventi namuose, kuriuose būtų šilta ir jauku, ramybės nedrumstų išorinio pasaulio triukšmas ir orų kaita. Tačiau ruošiantis statyti tokį namą, reikia gerai apgalvoti ne tik statybinius sprendimus ir medžiagų kokybę, bet ir apdairiai išsirinkti langus bei duris, kadangi būtent jie energijos balanso atžvilgiu yra jautriausia pastato dalis.

Taigi, kokius langus pasirinkti – plastikinius, medinius ar aliuminius?

      Paprastam pirkėjui gali būti tikrai sudėtinga nepasimesti tarp didelės gamintojų įvairovės ir gaminių gausos. Tad jau tapo įprasta, kad plastikinius langus dažniausiai renkasi tie, kurie ieško ilgaamžiškumo bei praktiškumo, tuo tarpu mediniai labiau mėgstami natūralumo šalininkų. Na, o aliuminiai langai tinkami tik komerciniams ir visuomeniniams pastatams? Ilgą laiką visuomenėje sklandantys mitai apie dideles aliuminio langų kainas, siaurą dizainų spektrą ir įsitikinimą, kad šie langai nėra šilti, lėmė nuostatą, jog aliuminio konstrukcijos nėra skirtos individualaus būsto poreikiams tenkinti. Tačiau šiuos mitus visai nesudėtinga paneigti ir visiems laikams pakeisti Jūsų požiūrį į aliuminio profilių langus bei duris.

  • Aliuminis = šaltis. Bene labiausiai visuomenėje įsivyravęs ir vis dar gajus mitas, kad aliuminio profilio langai yra neatsparūs šalčiui. Tokios asociacijos, be abejo, kyla dėl pačios medžiagos (aliuminio) naudojimo langų gamybai. Jokia paslaptis, kad ilgą laiką taip ir buvo. Tačiau aliuminio langų termoizoliacinės savybės bėgant laikui gerokai pasikeitė, kai kuriais atvejais, netgi pralenkė langų iš kitų medžiagų šilumines savybes. Džiaugiamės, kad „TIKS langai“ kartu su savo ilgamečiu partneriu „Reynaers.“, klientams jau gali pasiūlyti puikiai Lietuvos klimato zonai pritaikytus aliuminio langus, atitinkančius visus STR keliamus reikalavimus. Vienas tokių pavyzdžių yra sistema Masterline 8, kuri turi 3 skirtingus izoliavimo lygius ir panaudojus HI+ izoliavimo lygį, pagamintas langas pilnai atitinka A+ klasės reikalavimus. Palyginimui pateikiame lentelę:
    ALU profilis Šilumos perdavimo koeficientas Mediniai (plotis) Plastikiniai (plotis)
    Masterline 8 HI+ žemesnis 73/78 mm 70-76 mm
    Masterline 8 HI+ susilygina 76 mm 78-89 mm
    Masterline 10 susilygina 98 mm 82 mm
  • Maža sprendimų įvairovė. Iš tiesų, aliuminio profilių galimybės yra kur kas didesnės nei kitų profilių, nes aliuminis yra tvirta, ilgaamžė ir plačiai pritaikoma žaliava. Be to, konstrukcijoms prireikia mažiau įvairių profilių, lieka didesnis stiklo paviršiaus plotas, pro kurį patenka daugiau šviesos. Aliuminio profilių langai puikūs dar ir tuo, kad didelė sprendimų įvairovė leidžia išgauti sendintą paviršiaus vaizdą ar pritaikyti langus prie tam tikro epochos laikmečio. „Reynaers Aluminium“ gali pasiūlyti „Rennaissaince“ arba „Softline“ stiliaus langus, kurie puikiai atkartoja to meto architektūrą ir pastatams suteikia puošnumo. Džiugu ir tai, kad aliuminio langai jau seniai nėra apriboti vien tik RAL spalvų palete. Dabar ieškantys įvairovės gali rinktis įvairias medžio imitacijas, metalic, coatex ir anodavimo padengimo būdus, taip pat ir NCS paletės dažymą, kuris unikalus dėl savo itin preciziško spalvos padengimo.
  • Didelė kaina. Lyginti kainas tarp skirtingų medžiagų gaminių, bene sunkiausias uždavinys, kadangi kiekviena minėta medžiaga turi savų pliusų ir savų minusų. Tačiau norint teisingai palyginti medžio, plastiko ir aliuminio profilių sistemas, pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į komplektaciją ir lyginti identiškus produktus. Jei stiklinamos didelės plokštumos, tai plastiko ir aliuminio sistemų kaina beveik nesiskiria, tuomet kiek brangesnėmis lieka medžio sistemos. Tačiau tai visai neturėtų stebinti, kadangi didinant medinių tašų plotį medienos termoizoliacija didėja neženkliai. Gamintojai norėdami pasiekti aukštesnį termoizoliacijos rodiklį, į medieną priversti įterpti įvairius papildomus sluoksnius, iš kitų izoliacinių medžiagų. O tai savaime suprantama, sąlygoja kombinuotų medinių langų gamybos ir žaliavų sąnaudų augimą, dėl ko išauga ir pačių gaminių kaina. Kitas svarbus aspektas, jog „Reynaers“ aliuminio langai turi 10 metų garantija, ir kitaip nei mediniai langai, visą šį laikotarpį nereikalauja jokių papildomų investicijų atnaujinant paviršių ar dažnai reguliuojant.

      Jei reikia įstiklinti didelius plotus ar įrengti žiemos sodą – aliuminio konstrukcijos yra nepakeičiamos. Jos pasižymi itin aukštu saugumu, siauromis ir grakščiomis linijomis bei puikiais termoizoliaciniais rodikliais. Lyginant aliuminio ir plastiko konstrukcijas, aliuminis yra kur kas stipresnis, todėl jo profiliai gali būti siauresni, o tai sąlygoja, jog į patalpas patenka daugiau šviesos. Būtent dėl savo tvirtumo ir ilgaamžiškumo aliuminis jau daugiau nei 30 metų architektų ir dizainerių yra renkamasis įspūdingų statinių vizijoms įgyvendinti. „Reynaers“ gaminami aliuminio profiliai pasižymi tuo, kad jų gaminiams suteikiama net 10 metų garantija. Konstrukcijoms gaminti naudojamas ne įprastas statybinis aliuminis, kuris bėgant laikui turi savybę oksiduotis, bet specialus lydinys, nebijantis atmosferos poveikio.

      Dėl šių ir daugelio kitų priežasčių, aliuminis puiki alternatyva stiklinantis savo naujai statomus namus ir kotedžus. Aliuminio langai atsparūs temperatūriniams pokyčiams ir kritulių bei aplinkos poveikiui, todėl yra bene geriausias pasirinkimas Lietuvos klimatinėje zonoje. Tereikia išsirinkti sau tinkamiausią sprendimą ir džiaugtis namų šiluma bei puikiu interjero/eksterjero dizainu. Būtent aliuminis leidžia išgauti įdomias langų, durų bei vitrinų formas, taip pastatui suteikdamas autentiškumo ir išskirtinumo. Aliuminis sukuria galimybę rinktis iš gausybės stilių, formų, atidarymo galimybių, spalvų ir įvairių aksesuarų pasirinkimo – visa tai leidžia išreikšti save, įgyvendinti net ir įmantriausius sprendimus. Jei norite sužinoti daugiau, kviečiame kreiptis į artimiausią „TIKS langai“ atstovybę.

www.tikslangai.lt  el. paštas info@tikslangai.lt  tel. nr. 8 800 22 2225

Skaitykite plačiau

A+ klasės namas: langams keliami reikalavimai

       Netylant kalboms apie jau įsigaliojusį reikalavimą statyti ne žemesnės nei A+ klasės gyvenamuosius būstus, planuojantieji statybas tai padaryti turi suskubti per ateinančius trejus metus. Pagal statybos techninį reglamentą, jau nuo 2021 metų statyti bus galima tik A++ klasės namus, o šiems keliami kur kas griežtesni reikalavimai. Vienas tokių – pastato energinis naudingumas. Šis rodiklis išreiškia energijos kiekį, reikalingą su įprastu pastato naudojimu siejamam energijos poreikiui patenkinti. Tai apima šildymo, vėsinimo, vėdinimo, karšto vandens ir pastato apšvietimo reikmėms sunaudojamą energijos kiekį. Taigi naujieji pastatai turės būti sandaresni, geriau vėdinami ir naudoti dar mažiau energijos nei, tarkim, A klasės būstai.

       Gyvenamojo namo statyba – daug žinių reikalaujantis procesas, kurio metu būtina laikytis daugybės reikalavimų. Vien tik didžiulis langų gamintojų siūlomas asortimentas gali tapti tikru galvos skausmu kokybiškų langų ieškantiems žmonėms. O tai – tik vienas iš daugelio (tiesa, vienas svarbiausių) statinio elementų, dėl kurių reikia apsispręsti. Nustatyta, jog būtent per langus gali būti netenkama 35–40 proc. visos namo šilumos!

Svarbiausi kriterijai ir savybės

      Tiek A+, tiek A++ klasės būsto projektavimo bei sertifikavimo reikalavimai apibrėžti statybos techniniame reglamente STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“. Šiuo reglamentu siekiama įgyvendinti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos bendro ES šalių energijos suvartojamo kiekio reikalavimus.

      Šilumos perdavimo koeficientas (Uw) yra pagrindinis langų energinio efektyvumo kriterijus, griežtai reglamentuojamas ES norminių dokumentų. Nepaisant pastato orientacijos, aplinkos ar kitų veiksnių, to paties ploto langų Uw vertė nustatyta ta pati visame pasaulyje. Daugelyje Europos šalių langai ir durys yra reitinguojami pagal energinio efektyvumo skalę – prasčiausių savybių langai, kurių Uw yra 1,5 W/(m2K) ir didesnis, yra priskiriami G klasei, o energiškai efektyviausi langai, kurių Uw yra iki 0,7 W/(m2K), yra aukščiausios – A++ klasės.

      Langų energinio efektyvumo reitingo (klasės) nereikėtų painioti su pastato energinio naudingumo klase, nes tai – skirtingi rodikliai. Konkretūs namo langų ir durų šilumos perdavimo koeficientų reikalavimai yra nustatomi pastato projekto techniniame apraše, projektuotojui įvertinus visų pastato išorinių atitvarų plotų bei šalčio tiltelių termoizoliacingumo ir kitų veiksnių įtaką bendrosioms pastato charakteristikoms.

      Statybos techninis reglamentas STR 2.01.02:2016 nurodo tik šiuos minimaliuosius reikalavimus:

  • A+ energinio naudingumo klasės gyvenamojo namo langų ir durų šilumos perdavimo koeficientas neturėtų būti didesnis nei 0,85 W/(m2K); langų energinio efektyvumo skalėje tai atitiktų reitingą nuo A+ iki A;
  • A energinio naudingumo klasės gyvenamojo namo langų šilumos perdavimo koeficientas neturėtų būti didesnis nei 1,0 W/(m2K); langų energinio efektyvumo skalėje tai atitiktų reitingą nuo A iki B.

      Statant A, A+ ar A++ energinio naudingumo klasių pastatus, ne mažiau svarbiu langų kokybiniu rodikliu laikytinas jų laidumas orui. Kuo didesnį oro slėgį atlaiko langas, tuo aukštesne klase jis klasifikuojamas. Pažymėtina, kad langų laidumas orui nustatomas tik laboratoriniais tyrimais. Pastačius A, A+ ar A++ energinio naudingumo klasės pastatą, prieš atliekant jo energinio naudingumo sertifikavimą, turi būti išmatuojamas viso pastato sandarumas, todėl langų laidumo orui reikalavimas neturėtų būti pamirštas.

       Taip pat reikėtų nepamiršti ne tik techninių langų charakteristikų, bet ir langų dydžio bei jų išdėstymo. Mūsų geografinėse platumose yra tikslinga kuo daugiau langų įrengti pietų pusėje, šiauriniuose fasaduose didelių langų reikėtų vengti. Taip yra todėl, kad natūrali saulės šviesa gali tapti puikiu namų energijos šaltiniu ir taip sumažinti būtinos pagaminti energijos kiekį.

Kaip ir kokius langus rinktis?

      Idealiai šiltais galima vadinti tuos langus, kurie energinio efektyvumo skalėje reitinguojami A++ ir A+ klasėmis. Statybos pramonėje šie langai dažnai vadinami tiesiog „pasyviaisiais“. Sandariausi priskiriami 4 klasei ir pasižymi mažiausiu oro laidumu, kol kas jie specialaus pavadinimo neturi.

      Langų gamintojų, siūlančių A, A+ ir A++ klasės langus, apstu. Sakysite, koks skirtumas, iš ko pirkti, jei visi pardavėjai deklaruoja puikias langų savybes, ilgalaikes garantijas, o kai kurie jų ir gerokai žemesnes kainas. Tačiau nepatyrusiam pirkėjui įvertinti siūlomų langų kokybę gali tapti sunkia našta. Pirmiausia reikėtų nepamiršti, kad langai toli gražu ne vienadienis pirkinys, todėl pirkti pažadus už žemą kainą yra pavojinga. Paprasčiausias būdas neapsigauti – langus ir duris įsigyti iš seniai rinkoje žinomo gamintojo ar jo įgaliotojo partnerio, priešingu atveju galima susidurti su nemaloniais netikėtumais. Nereti atvejai, kai statytojai, susigundę itin mažomis kainomis, įsigyja netinkamų charakteristikų gaminius, o prireikus negauna nei žadėtos garantijos, nei kitų techninės priežiūros paslaugų.

      Viena iš ilgiausiai Lietuvos rinkoje gyvuojančių langų gamintojų yra UAB „Aveplast“, valdanti lietuviams puikiai pažįstamą prekės ženklą „TIKS langai“. Per 25 veiklos metus įmonė įgijo vartotojų pasitikėjimą Lietuvoje, jos gaminiai eksportuojami net į 17 užsienio šalių. Kauno rajone, Neveronyse, iš rinkos ekspertų vertinamų vokiškų „Salamander-Brugmann“, „Aluplast“ bei belgiškų „Reynaers“ sisteminių profilių UAB „Aveplast“ gamina platų spektrą plastikinių ir aliumininių langų bei durų, atitinkančią griežtus techninius reikalavimus. Bendrovės specialistai gali išpildyti įvairius su funkcionalumu, dizainu bei estetine išvaizda susijusius pageidavimus.

Kas žinotina apie langų montavimą

      Iš patikimo langų gamintojo išsirinkus tinkamus ir kokybiškus langus, dar nereikėtų „džiaugtis pergale“ ir manyti, kad jau viskas – šilumos nuostolius sumažinote iki minimumo. Net ir patys šilčiausi langai bei durys patys savaime neužtikrina gamintojo deklaruojamų savybių, jei nėra tinkamai sumontuoti. Laikantis A+ klasės namui taikomų reikalavimų, turi būti montuojama šiltinamajame sluoksnyje, deramai naudojant kokybiškas sandarinimo ir izoliavimo medžiagas. Lango montavimo vietoje susidaro daugiausia šilumos tiltelių, todėl šį darbą turi atlikti tik kvalifikuoti specialistai.

      Taigi, jei norite, kad jūsų namas būtų priskirtas A+ ar bent A energinio naudingumo klasei ir gautų tai įrodantį sertifikatą, būtina užtikrinti geras pastato konstrukcijų šilumines savybes, sandarumą, pasirinkti kokybiškus ir šilumai nepralaidžius langus, užsandarinti visus šalčio tiltelius.

      Be abejo, yra ir daugiau pastato konstrukcijų, užtikrinančių būsto sandarumą, tačiau tikrai nemažą dėmesį reikėtų skirti būtent langams. Ieškantiems profesionalų konsultacijų ir pagalbos „TIKS langai“ vadybininkai visuomet yra pasiruošę padėti ir atsakyti į rūpimus klausimus, pasiūlyti individualius poreikius atitinkančius kokybiškus gaminius.

Skaitykite plačiau