Langų energetinis efektyvumas – privalomas pasirinkimo kriterijus

Šiandien tinkamai pasirinkti medinius ar plastikinius langus- nelengva užduotis. Langų pardavėjai dažnai pasakoja apie savo parduodamų langų privalumus. Vieni akcentuoja plastikinių langų kamerų skaičių, antri – profilio plotį, treti – armavimo formas ar pabrėžia įstiklinimo naudą. Žinoma, šie visi aspektai yra labai reikšmingi, tačiau objektyvus langų palyginimas sudėtingas dėl pernelyg skirtingų langų konstrukcijų. Tarkim, medinių ir plastikinių langų tinkamai palyginti praktiškai neįmanoma dėl skirtingų gamybos ir komplektavimo ypatumų.

Langų energetinis efektyvumas

Langų ir kitų produktų, kurie padeda taupyti energiją, pasirinkimą palengvina jų žymėjimas energinio efektyvumo klasėmis. 2000 – 2003 metais buvo vykdytas projektas, pavadintas Europos Langų Energijos Reitingo Sistema (EWERS, angl. European Energy Rating System), kurio tikslas, bendradarbiaujant su dalyviais iš aštuonių valstybių, buvo išvystyti ir nustatyti langų žymėjimo ir vertinimo sistemą.

energetinis efektyvumasEnergetinis efektyvumas matuojamas pagal visiems gerai žinomą šilumos perdavimo koeficientą (Uw), kurio skaičiavimo metodas yra nustatytas ISO standarte 10077-2. Nepriklausomai nuo orientacijos, klimato, lango konfigūracijos ir t.t., langų Uw reikšmė yra ta pati visame pasaulyje.

Šiuo metu langų reitingavimas yra savanoriškas procesas, kuriame naudojamos etiketės, panašios į matytas ant buitinių prietaisų. Etiketė nusako energijos taupymo kiekį. Langų energetinio efektyvumo skalėje reitinguojami visi langai – prasčiausių savybių langai, kurių Uw yra 1,5 W/m2K ir didesnis, yra priskiriami G klasei, o energetiškai efektyviausi langai, kurių Uw yra iki 0,7 W/m2K, yra priskiriami A++ klasei.

„TIKS langai” aukščiausio energetinio efektyvumo plastikiniai langai:
◆ A++ klasės energetinis efektyvumas –  ThermoART ir FutureART+
◆ A+ klasės energetinis efektyvumas – FutureART, TopART, ClasicART (su 3 stiklų paketu), StandART+ (su 3 stiklų paketu).
◆ B klasės energetinis efektyvumas – StandART (su 3 stiklų paketu).

Nors Lietuvoje langų ženklinimas energetinio efektyvumo klasėmis nėra privalomas, „TIKS langai” kolektyvas siekia padėti klientams teisingai pasirinkti ir skatina langus žymėti energetinio efektyvumo klasėmis. Netolimoje ateityje langų ženklinimas energetinio efektyvumo klasėmis bus privalomas, o „TIKS langų” pirkėjai jau bus susipažinę su šia naujove.

„TIKS langai” visuomet žengia viena koja pirmiau. Nebijodami naujovių, klientams padeda ne tik lengviau išsirinkti langus, bet ir geba pasiūlyti naujausių technologijų, tuo metu šilčiausius ir sandariausius plastikinius langus.