Langų rasojimas: kodėl tai vyksta?

Langų rasojimas yra opi problema, ypatingai dažnai pasireiškianti naujos statybos ar renovuotose namuose, taip pat nesandarius senuosius langus pasikeitus naujais plastikiniais ar mediniais langais. Langų rasojimas gali būti dvejopas – iš vidaus ir iš lauko pusės.

RASOJIMAS IŠ VIDAUS

Dažniausiai langų rasojimas atsiranda dėl prastos patalpų ventiliacijos. Būsto ore visuomet yra vandens garų. Jie susidaro gaminant maistą, prausiantis. Žmogus per parą išskiria apie 1 litrą vandens. Garų koncentracija patalpoje padidėja ir dėl naujo lango sandarumo.

Dėl temperatūrų skirtumo lango krašteliuose atsiradusi drėgmė – ženklas, jog lango stiklas geriau izoliuoja šilumą nei rėmas ar varčia. Langai labiau rasoja, kai stiklo pakete įmontuotas aliumininis rėmelis, kuris blogiau nei plastikinis izoliuoja šilumą, sklindančią iš patalpų vidaus.

Langų rasojimas - kodėl tai vyksta

Išvengti rasojimo padeda lange įrengtos orlaidės, savaiminio vėdinimo sistemos – jų dėka pro nedidelį plyšį oras cirkuliuoja visą parą net ir esant uždarytiems langams. Pagelbės ir vadinamoji mikroventiliacija. Lango rankenėlę pasukus atitinkama kryptimi, oras judės pro nedidelį plyšį tarp varčios ir staktos.

Norint efektyviai, be didelių šilumos nuostolių ir papildomų investicijų išvėdinti patalpas, rekomenduojama keletą kartų per dieną trumpam kuo plačiau atverti langus. Oras patalpoje greitai pasikeis, jis bus sausesnis. Nors bute bus šiek tiek vėsiau, tačiau langai neberasos.

Langų rasojimas kambaryje sukelia daug nepatogumų. Pirmiausia – be perstojo varvantis vanduo ant palangės. Be to, didėja oro drėgnumas patalpoje. Aprasoję langai tampa mažiau pralaidūs šviesai ir pro juos mažiau matyti. Tokiame kambaryje tenka anksčiau uždegti šviesą.

Langai rasoja, kai patalpos yra labai drėgnos, o temperatūra žema. Dažniausiai taip būna naujai pastatytuose ir/ar dar statomuose pastatuose, gyvenamųjų pastatų virtuvėse, miegamuosiuose, vonios kambariuose, taip pat patalpose, kuriose auginama daug augalų arba nuolat laikomi gyvūnai. Langų ir durų rasojimas tiesiogiai priklauso nuo patalpų oro temperatūros ir jo drėgmės.

Patalpų šildymo ir vėdinimo sistemos problemos labai dažnai išryškėja tik sumontavus naujus (nebūtinai plastikinius ar aliumininius) sandarius langus.

Kokybiški langai ir durys užtikrina didelį patalpų sandarumą bei gerą šilumos izoliaciją, tačiau, jei patalpose yra daug statybinės ir/ar kitos drėgmės, patalpos nėra pakankamai šildomos, nėra įrengta arba neveikia ventiliacijos sistema, tai patalpų ore kaupiasi vis daugiau drėgmės ir atšalus orams ant langų ar durų rėmų galima surasti ne tik rasos lašus, bet ir šerkšną bei ledą. Visų pirma derėtų pabrėžti, kad nei langų gamintojai, nei profiliai, iš kurių pagaminti sandarūs langai ir/ar durys, nei stiklo paketai, dėl viso to nėra kalti. Dažniausias kaltininkas – netinkamas patalpų mikroklimatas.

Kai kuriais atvejais, kai langai ar durys yra įrengti neteisingai, gali rasoti angokraščiai. Tokiais atvejais reikalinga, kad kompetentingas specialistas įvertintų situaciją bei nustatytų ar problema yra kilusi dėl netinkamo langų ar durų įrengimo, ar problema atsirado dėl kitų statybos darbų klaidų (pvz.: neteisingo sienų apšiltinimo, netinkamų medžiagų panaudojimo ir pan.).

RASOJIMAS IŠ LAUKO

Labai retai, tačiau vis tik pasitaiko, kad langai aprasoja iš lauko pusės. Ant naujų langų išorėje atsiradusi rasa iš karto sukelia žmonių nepasitenkinimą, tačiau, iš tiesų, tai tik parodo, jog langai yra itin aukštos kokybės. Tiksliau tokį efektą sąlygoja geros kokybės stiklo paketai.

Šis reiškinys gali įvykti tik esant tam tikroms oro sąlygoms – kai lauke jau yra ganėtinai vėsu, tačiau drėgmės lauke dar daug, susidaro kondensatas, kuris nutupia ant šalčiausių paviršių. Kadangi kambaryje jau būna ganėtinai šilta (dėl šildymo), vidinis stiklo paketas įšyla. Tačiau dėl selektyvinio stiklo ir dujų, kuriomis užpildytas stiklo paketas, sukaupta šiluma į lauką nepatenka. Itin kokybiška stiklo paketo konstrukcija neleidžia laukiniam stiklui įšilti, todėl šis išlieka lauko temperatūros.

Gali kilti klausimas, o kodėl pas kaimynus, kartais net to pačio gamintojo iš to pačio užsakymo, langai iš lauko pusės nerasoja? Taip gali nutikti dėl daugelio priežasčių. Keletas dažniausiai pasitaikančių yra šios:

  • Kaimyno stiklo paketai yra prastesnės kokybės;
  • Kaimyno langai nėra užstojami kito pastato šešėlio;
  • Galbūt kaimynai nakčiai dažniau praveria langus ir taip dalį šilumos išleidžia iš namų;
  • Jūsų langas, kuris nerasoja yra pastato vietoje, kur reikiamos lauko sąlygos rasai nesusidarė (tą vietą dalinai apšviečia saulės spinduliai, toje vietoje intensyvesnis oro srautas, kuris nugarina drėgmę ir pan.)

Tad išvydus iš lauko aprasojusį stiklą, nereikėtų išsigąsti. Tai neparodo, kad jūsų langas yra brokuotas, priešingai – jis parodo, kad įsigijote itin kokybiškus ir sandarius langus.

Langų rasojimas – kaip to išvengti?

Sandarūs langai yra gerai šiluminės energijos išsaugojimo atžvilgiu, tačiau norint užtikrinti normalią oro apykaitą viduje, reikalingas reguliarus patalpų vėdinimas.

Galima languose arba sienose įtaisyti orlaides. Jos užtikrina reguliarų patalpų vėdinimą. Jeigu sienos yra storos ar palangės plačios, reikalingi ir oro kanalai nuo radiatoriaus, kad šiltas oras kiltų tiesiai į lango apačią. Tada vyks oro cirkuliacija ir patalpų vėdinimas neturės įtakos langų rasojimui.

Taip pat, tinkamas patalpų vėdinimas ne tik leidžia palaikyti gerą mikroklimatą viduje, bet ir atnaujinti orą, pašalinti vandens garų perteklių ir išvengti drėgmės kondensavimosi ant langų bei šaltesnėse patalpų vietose. Jei patalpose nėra įrengtos priverstinės ventiliacijos, arba ji veikia neefektyviai, patartina 3 – 4 kartus per dieną 10 – 15 min atverti visus langus ir išvėdinti patalpas. Stebėkite, kad patalpų temperatūra vėdinimo metu nesumažėtų daugiau nei + 15˚C.

Nebijokite praverti langų, nes didelių nuostolių nepatirsite! Įsidėmėkite, kad šviežias šaltas oras nuo šildymo prietaisų sušyla kur kas greičiau nei patalpose esantis drėgnesnis.

Įsidėmėkite, kad šviežias šaltas oras nuo šildymo prietaisų sušyla kur kas greičiau nei patalpose esantis drėgnesnis. Todėl, visus šiuolaikinių „TIKS langų“, turinčių puikių termoizoliacinių savybių, privalumus galite įvertinti teisingai šildydami ir  vėdindami patalpas bei išsprendę visus klausimus dėl patalpų mikroklimato.

Parsisiųskite rekomendaciją: Langų rasojimas ir jo panaikinimas

Parsisiųskite: LIETUVOS HIGIENOS NORMA HN 42:2009 „Gyvenamųjų ir visuomeninių pastatų patalpų mikroklimatas”

Sandarūs langai gali išsaugoti sveiką ir jaukią aplinką, bet ją sukurti turite patys!