Langai: ant taupymo ir efektyvumo svarstyklių

      Senų medinių langų daugiabučiuose per pastarąjį dešimtmetį labai sumažėjo. Niekas neabejoja, kad renovuojant namą juos reikia keisti naujais. Tačiau kyla daugybė kitų klausimų: kokie turi būti nauji langai, kaip juos pasirinkti ir sumontuoti, kad teikiama nauda būtų didžiausia, o kaina mažiausia?

      25 metų patirtį langų ir durų gamybos rinkoje sukaupusio prekybos tinklo „TIKS langai“ direktoriaus Viliaus Eidukevičiaus nuomone langų sistemos, jų montavimo technologijos nuolat tobulėja, o langų savybės gerėja. Šiuolaikiniai plastikiniai langai yra gerokai šiltesni, kur kas geriau izoliuoja garsą ir gali būti saugesni nei tie, kurie buvo gaminami prieš 10–15 metų. Todėl norintiems namuose mėgautis didesniu komfortu ir padidinti savo būsto vertę yra naudinga senuosius plastikinius langus pasikeisti kartu su visais kaimynais. Investicijos, keičiant langus priklauso nuo to, kiek jų bus užsakyta, taigi investicija bus mažesnė nei keičiant langus tik savo butui.

Taupantys šilumą ir pinigus langai

      Kadangi pagrindinis renovacijos tikslas – šilumą taupantis daugiabutis, V. Eidukevičius siūlo galvoti ne apie pigius, bet apie energiškai efektyvius langus, padedančius eksploatavimo metu taupyti šilumą ir pinigus. Sandarumas, šiluma, šviesa, saugumas namuose – tai pagrindiniai klientų reikalavimai, kuriuos atitinka energiškai efektyvūs langai. Tokių langų nauda pasireiškia ne vien padidėjusiu gyvenimo komfortu, bet ir mažesnėmis šildymo sąskaitomis.

Minimalūs ar racionalūs reikalavimai?

      Neretai renovuojamo daugiabučio gyventojai pasitenkina minimaliais Statybos techniniame reglamente (STR) nustatytais langams skiriamais reikalavimais ir mano, kad to pakanka. Tačiau V. Eidukevičius siūlo atkreipti dėmesį į tai, kad šiuo metu rinkoje yra savo savybėmis dvigubai geresnius nei būtinieji parametrus pasiekiančių langų.

      Pagrindinis langų energinio efektyvumo rodiklis yra šilumos perdavimo koeficientas (Uw). Renovuojamo daugiabučio, kuriam keliami B klasės reikalavimai, pagal STR mažiausia Uw  reikšmė yra 1,4 W/m2K. Tuo tarpu, daugiabučiui, kuriam keliami A klasės reikalavimai, Uw  reikšmė yra nuo 1,2 iki 0,8 W/m2K.

      Investavus tik šiek tiek daugiau, galima užsisakyti kur kas geresnių parametrų langus, kurie padės sutaupyti daugiau šilumos ir užtikrins aukštesnį komforto lygį nei tie, kurie atitinka tik būtinuosius reikalavimus. Pavyzdžiui, standartiniai langai su trijų stiklų paketu kainuoja 25% brangiau nei langai su dviejų stiklų paketu, tuo tarpu šilumos savybės pagerėja 30%. Taigi racionaliai iškelti reikalavimai langams renovacijos metu padeda užtikrinti ne vien šiltus namus, bet ir išlaidų sumažėjimą ateityje.

Angokraščių šiltinimas

      Seniau langai buvo montuojami neapšiltinus angokraščių, todėl dabar tenka spręsti, ar keisti langus naujais, bet mažesniais, kad būtų galima apšiltinti angokraščius, ar vis dėlto palikti taip, kaip yra. Juk mažesnis langas – tai ir mažiau šviesos, o daugelis daugiabučių gyventojų ir taip skundžiasi šviesos trūkumu namuose. Palikus senus langus, per nesandarumus ir neapšiltintus angokraščius prarandama nemažai šilumos, dėl peršalusios sienos rasojimo gali įsiveisti pelėsis.

      Pasak V. Eidukevičiaus, kokybiškas angokraščių apšiltinimas yra toks pats svarbus kaip ir kokybiškas langas: „Jeigu, atsižvelgiant į namo konstrukcines ypatybes, reikia mažinti lango plotą, kad būtų gauta daugiau vietos šiltinimo medžiagai, vadinasi, taip ir reikia daryti. Tam, kad į patalpas patektų kuo daugiau dienos šviesos, gaminami langai, kurių rėmo aukštis mažesnis nei įprastų, pavyzdžiui, vienas naujausių „TIKS langų“ modelis „StandART+“.

Estetiški daugiabučiai

      Dažnai dėl vietos trūkumo daromas kitas sprendimas – žmonės užsisako europinio tipo į vidų atveriamą langą, tačiau ne vienos, o dviejų dalių. Nors langų konstrukcinių tipų yra labai daug, o žmonių nuomonių apie patogumą ir grožį – dar daugiau, vis dėlto, koks turi būti lango konstrukcinis tipas, yra nurodoma pastato techniniame projekte, kurio reikalavimų privalu laikytis. „Savavaliavimas langų keitimo bumo metu tikrai išdarkė daugybės Lietuvos pastatų „veidus“. Dažnai tenka matyti daugiabučius, kuriuose skiriasi ne vien langų suskaidymas į dalis, bet ir spalvos. Tikimės, kad ateityje šis vaizdelis keisis“, – reiškia viltį V. Eidukevičius.