Kai langų pasirinkimą nulemia žema kaina

      Būsto statyba ar remontas – ne tik žinių, bet ir didelių finansinių išteklių reikalaujantis užsiėmimas. Kiekvienas nori gyventi gražiame ir iš kokybiškų medžiagų pastatytame būste, tačiau finansinė šio aspekto pusė dažną verčia savo norus šiek tiek pakoreguoti. Tenka įvertinti, kam vis tik teks pataupyti. Tačiau gyvenant Lietuvoje, kur klimato sąlygos ganėtinai atšiaurios, taupyti namų šilumos sąskaita, sutikite, tikrai nebūtų protingas sprendimas. O būsto sandarumui didelės įtakos turi langai, nuo kurių priklauso, ar namuose bus šilta ir jauku. Kai langų pasirinkimą nulemia žema kaina, į ką derėtų atkreipti dėmesį renkantis langus?

Įmonės portretas

      Bet koks pirkimo procesas visų pirma prasideda nuo individualių poreikių įsivertinimo. Šiuo konkrečiu atveju reikia nuspręsti, kokių langų jums reikia – plastikinių, aliuminių ar medinių. Visų minėtų rūšių langai turi pliusų ir minusų.

      Bet šį kartą pakalbėkime apie tai, kaip svarbu ne tik palyginti technines langų modelių charakteristikas, bet ir atlikti siūlytojų patikimumo analizę. Norint nusipirkti kokybišką ir ilgaamžį produktą ir ateityje neturėti problemų su garantiniu jo aptarnavimu, būtina pasidomėti pasirinktos įmonės veiklos istorija, gyvavimo rinkoje laikotarpiu ir patirtimi.

      Ganėtinai dažnai pasitaiko, kai pasirinkę pigiausius langus ir vėliau pastebėję, kad jie yra nekokybiški (ar brokuoti), žmonės nebeturi kur kreiptis dėl garantinės priežiūros. Nedidelės ar neseniai langais prekiaujančios įmonės gana dažnai neišsilaiko rinkoje ir šiek tiek padirbėjusios nutraukia savo veiklą dėl pačių įvairiausių priežasčių. Tada pirkėjai yra priversti kreiptis į kitas langus gaminančias įmones, kad šios ištaisytų padarytą broką ar net pakeistų langus naujais.

      Todėl pirkdami langus įsitikinkite, kad perkate iš solidaus ir patirtį turinčio gamintojo arba jo oficialiai įgalioto atstovo. Nusipirkę gaminius iš patikimo pardavėjo, gausite daugiau nei ilgalaikę garantiją. Esant reikalui galite tikėtis profesionalios langų serviso paslaugos ne tik garantiniu laikotarpiu, bet ir jam pasibaigus. Patikimo gamintojo PVC langai kainuos apie 10 proc. daugiau nei pirkinys iš nežinomo tiekėjo, bet didesnę sumą galima traktuoti kaip ramybės mokestį.

Kainos aspektai

       Ko gero, daugeliui besirenkančiųjų pirmuosius langus, o kartais net ir statybos profesionalams, kyla klausimas, kodėl net ir solidžių gamintojų ar patikimų pardavėjų kainos nėra panašios, nors jie deklaruoja bemaž tokias pačias langų savybes. Šiuo atveju reikėtų prisiminti, kad langas susideda ne tik iš profilių ir įstiklinimo. Langas turi ir daugelio kitų jį sudarančių komponentų – apkaustų, lankstų, rankenų, armatūros ir kitų detalių.

      Klaida manyti, kad langai, pagaminti iš to paties prekinio ženklo pavadinimo profilių (pvz., „Salamander“, „Veka“, „Rehau“, „Aluplast“ ir kt.). Iš pažiūros beveik vienodų kitų komponentų, turėtų kainuoti panašiai. Langų pardavimo kaina priklauso ne tik nuo jų pagaminimo žaliavinės savikainos, bet ir pačios įmonės sąnaudų. Norint užtikrinti produkcijos kokybę ir jos vartotojų pasitenkinimą.

      Neretai klausiama, o kaip gi atpažinti langus, kuriems buvo „pataupyta“? Ne paslaptis, kad į žemą kainą orientuoti gamintojai ir pardavėjai gali taupyti visur, o į lango vidų juk neįlysi. Tokiais atvejais reikėtų pradėti nuo atskirų langą sudarančių dalių apžiūros ir sudėties analizės.

      Pavyzdžiui, žemesnę langų kainą gali lemti prastesnės kokybės arba mažiau rinkoje žinomų prekės ženklų plastiko profilių panaudojimas. Tokius profilius, nepriklausomai nuo skambių pavadinimų, galima atpažinti pagal jų paviršiaus lygumą, blizgumą ir baltumą. Pigių profilių gamintojai mažiau rūpinasi savo naudojamos įrangos būkle, todėl jų pagamintų profilių paviršius gali būti šiurkštesnis nei kitų. Taip pat kartais galima pastebėti smulkius išilginius brūkšnelius. Dėl atpigintos plastiko mišinio sudėties, tokie langų profiliai visada bus labiau matiniai arba mažiau balti. Langų rėmus iš tokių profilių bus sunkiau prižiūrėti, o kintant aplinkos ar eksploatavimo sąlygoms profiliai gali ir suskilti.

      Žemą kainą gali lemti ir pigesnių langų apkaustų panaudojimas. Paprašykite pardavėjo ne tik nurodyti apkaustų pavadinimą, bet ir pateikti jų antikorozinio atsparumo bandymų protokolą. Aukščiausio antikorozinio atsparumo langų apkaustai pagal kvalifikacinį standartą yra priskiriami 5 klasei ir druskingoje aplinkoje išsaugo savo savybes ilgiau nei 480 valandų.

      Pravartu pasidomėti ne tik stiklo paketų savybėmis, bet ir jiems suteikiamos sandarumo garantijos trukme – ji turėtų būti nuo 5 iki 10 metų. Visais atvejais reikėtų vengti įsigyti langus, kurie įstiklinti ne langų gamykloje. Tokios kainų minimizavimo gudrybės neretai griebiasi „pigių“ langų importuotojai, siūlantys langus, kurių rėmai yra importuoti iš kaimyninės šalies, o stiklo paketai pagaminti Lietuvoje. Tokiu atveju langų gamintojo garantija negalios ir už visas galimas pasekmes atsakomybė teks tik jų pardavėjui (stiklintojui).

Pasirinkimas tarp pigaus ir brangaus

Norint ateityje išvengti galimų problemų, vertėtų šiek tiek pasidomėti ir suprasti, už ką ir dėl ko mokate. Vienas iš puikių situaciją iliustruojančių pavyzdžių yra iliuzinių garantijų suteikimas. Paradoksalu, kad dauguma pigių gaminių siūlytojų nurodo, jog jų gaminiams neva suteikiama 5 ar 10 metų garantija. Neabejotinai tai patraukia vartotojo dėmesį ir suteikia jam tam tikrą pasitikėjimo jausmą. Tačiau svarbu išsiaiškinti, kas tiksliai po šia garantija slypi – kiek laiko, už ką ir kokiomis sąlygomis atsako pardavėjas ar langų gamintojas.

Keisčiausia, kai jau ne kartą bankrutavusi įmonė deklaruoja garantijas, kurių, labai tikėtina, negalės įgyvendinti. Tokių įmonių tikslas – per trumpą laiką pririnkti kuo daugiau užsakymų, maksimaliai greitai gauti pajamas, nesiorientuojant į ilgalaikį vartotojų pasitenkinimą, kadangi po metų, o gal ir greičiau vis tiek bus nutraukta veikla. Tad renkantis gamintoją vertėtų nepamiršti, kad pigūs langai šiandien galbūt padės sutaupyti, tačiau ateityje tai gali kainuoti kur kas daugiau.

Išvengti to galite kreipdamiesi į patikimas, ne vieną dešimtmetį rinkoje veikiančias įmones, kadangi jos savo klaidų kelią jau praėjo. Be abejo, tokių įmonių Lietuvoje nėra daug dėl itin didelės konkurencijos. Tačiau būtent tai ir turėtų rodyti, kad kažką šios įmonės daro tinkamai, jei savo veiklą tęsia 20 ir daugiau metų.

Ieškančius kokybiškų ir patikimų langų ir / ar durų kviečiame kreiptis į „TIKS langai“ telefono numeriu 8 800 22 225 arba elektroniniu paštu info@tikslangai.lt.

Skaitykite plačiau

Statybos mitų griovėjai: aliuminio langai ir durys – nuo šiol ir privačioms valdoms?

      Besistatantiems namus, ko gero, jau nebekyla klausimų, kodėl naudinga statytis būtent naujos kartos „pasyvų“ namą. Juk visi norime gyventi namuose, kuriuose būtų šilta ir jauku, ramybės nedrumstų išorinio pasaulio triukšmas ir orų kaita. Tačiau ruošiantis statyti tokį namą, reikia gerai apgalvoti ne tik statybinius sprendimus ir medžiagų kokybę, bet ir apdairiai išsirinkti langus bei duris, kadangi būtent jie energijos balanso atžvilgiu yra jautriausia pastato dalis.

Taigi, kokius langus pasirinkti – plastikinius, medinius ar aliuminius?

      Paprastam pirkėjui gali būti tikrai sudėtinga nepasimesti tarp didelės gamintojų įvairovės ir gaminių gausos. Tad jau tapo įprasta, kad plastikinius langus dažniausiai renkasi tie, kurie ieško ilgaamžiškumo bei praktiškumo, tuo tarpu mediniai labiau mėgstami natūralumo šalininkų. Na, o aliuminiai langai tinkami tik komerciniams ir visuomeniniams pastatams? Ilgą laiką visuomenėje sklandantys mitai apie dideles aliuminio langų kainas, siaurą dizainų spektrą ir įsitikinimą, kad šie langai nėra šilti, lėmė nuostatą, jog aliuminio konstrukcijos nėra skirtos individualaus būsto poreikiams tenkinti. Tačiau šiuos mitus visai nesudėtinga paneigti ir visiems laikams pakeisti Jūsų požiūrį į aliuminio profilių langus bei duris.

 • Aliuminis = šaltis. Bene labiausiai visuomenėje įsivyravęs ir vis dar gajus mitas, kad aliuminio profilio langai yra neatsparūs šalčiui. Tokios asociacijos, be abejo, kyla dėl pačios medžiagos (aliuminio) naudojimo langų gamybai. Jokia paslaptis, kad ilgą laiką taip ir buvo. Tačiau aliuminio langų termoizoliacinės savybės bėgant laikui gerokai pasikeitė, kai kuriais atvejais, netgi pralenkė langų iš kitų medžiagų šilumines savybes. Džiaugiamės, kad „TIKS langai“ kartu su savo ilgamečiu partneriu „Reynaers.“, klientams jau gali pasiūlyti puikiai Lietuvos klimato zonai pritaikytus aliuminio langus, atitinkančius visus STR keliamus reikalavimus. Vienas tokių pavyzdžių yra sistema Masterline 8, kuri turi 3 skirtingus izoliavimo lygius ir panaudojus HI+ izoliavimo lygį, pagamintas langas pilnai atitinka A+ klasės reikalavimus. Palyginimui pateikiame lentelę:
  ALU profilis Šilumos perdavimo koeficientas Mediniai (plotis) Plastikiniai (plotis)
  Masterline 8 HI+ žemesnis 73/78 mm 70-76 mm
  Masterline 8 HI+ susilygina 76 mm 78-89 mm
  Masterline 10 susilygina 98 mm 82 mm
 • Maža sprendimų įvairovė. Iš tiesų, aliuminio profilių galimybės yra kur kas didesnės nei kitų profilių, nes aliuminis yra tvirta, ilgaamžė ir plačiai pritaikoma žaliava. Be to, konstrukcijoms prireikia mažiau įvairių profilių, lieka didesnis stiklo paviršiaus plotas, pro kurį patenka daugiau šviesos. Aliuminio profilių langai puikūs dar ir tuo, kad didelė sprendimų įvairovė leidžia išgauti sendintą paviršiaus vaizdą ar pritaikyti langus prie tam tikro epochos laikmečio. „Reynaers Aluminium“ gali pasiūlyti „Rennaissaince“ arba „Softline“ stiliaus langus, kurie puikiai atkartoja to meto architektūrą ir pastatams suteikia puošnumo. Džiugu ir tai, kad aliuminio langai jau seniai nėra apriboti vien tik RAL spalvų palete. Dabar ieškantys įvairovės gali rinktis įvairias medžio imitacijas, metalic, coatex ir anodavimo padengimo būdus, taip pat ir NCS paletės dažymą, kuris unikalus dėl savo itin preciziško spalvos padengimo.
 • Didelė kaina. Lyginti kainas tarp skirtingų medžiagų gaminių, bene sunkiausias uždavinys, kadangi kiekviena minėta medžiaga turi savų pliusų ir savų minusų. Tačiau norint teisingai palyginti medžio, plastiko ir aliuminio profilių sistemas, pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į komplektaciją ir lyginti identiškus produktus. Jei stiklinamos didelės plokštumos, tai plastiko ir aliuminio sistemų kaina beveik nesiskiria, tuomet kiek brangesnėmis lieka medžio sistemos. Tačiau tai visai neturėtų stebinti, kadangi didinant medinių tašų plotį medienos termoizoliacija didėja neženkliai. Gamintojai norėdami pasiekti aukštesnį termoizoliacijos rodiklį, į medieną priversti įterpti įvairius papildomus sluoksnius, iš kitų izoliacinių medžiagų. O tai savaime suprantama, sąlygoja kombinuotų medinių langų gamybos ir žaliavų sąnaudų augimą, dėl ko išauga ir pačių gaminių kaina. Kitas svarbus aspektas, jog „Reynaers“ aliuminio langai turi 10 metų garantija, ir kitaip nei mediniai langai, visą šį laikotarpį nereikalauja jokių papildomų investicijų atnaujinant paviršių ar dažnai reguliuojant.

      Jei reikia įstiklinti didelius plotus ar įrengti žiemos sodą – aliuminio konstrukcijos yra nepakeičiamos. Jos pasižymi itin aukštu saugumu, siauromis ir grakščiomis linijomis bei puikiais termoizoliaciniais rodikliais. Lyginant aliuminio ir plastiko konstrukcijas, aliuminis yra kur kas stipresnis, todėl jo profiliai gali būti siauresni, o tai sąlygoja, jog į patalpas patenka daugiau šviesos. Būtent dėl savo tvirtumo ir ilgaamžiškumo aliuminis jau daugiau nei 30 metų architektų ir dizainerių yra renkamasis įspūdingų statinių vizijoms įgyvendinti. „Reynaers“ gaminami aliuminio profiliai pasižymi tuo, kad jų gaminiams suteikiama net 10 metų garantija. Konstrukcijoms gaminti naudojamas ne įprastas statybinis aliuminis, kuris bėgant laikui turi savybę oksiduotis, bet specialus lydinys, nebijantis atmosferos poveikio.

      Dėl šių ir daugelio kitų priežasčių, aliuminis puiki alternatyva stiklinantis savo naujai statomus namus ir kotedžus. Aliuminio langai atsparūs temperatūriniams pokyčiams ir kritulių bei aplinkos poveikiui, todėl yra bene geriausias pasirinkimas Lietuvos klimatinėje zonoje. Tereikia išsirinkti sau tinkamiausią sprendimą ir džiaugtis namų šiluma bei puikiu interjero/eksterjero dizainu. Būtent aliuminis leidžia išgauti įdomias langų, durų bei vitrinų formas, taip pastatui suteikdamas autentiškumo ir išskirtinumo. Aliuminis sukuria galimybę rinktis iš gausybės stilių, formų, atidarymo galimybių, spalvų ir įvairių aksesuarų pasirinkimo – visa tai leidžia išreikšti save, įgyvendinti net ir įmantriausius sprendimus. Jei norite sužinoti daugiau, kviečiame kreiptis į artimiausią „TIKS langai“ atstovybę.

www.tikslangai.lt  el. paštas info@tikslangai.lt  tel. nr. 8 800 22 2225

Skaitykite plačiau

A+ klasės namas: langams keliami reikalavimai

       Netylant kalboms apie jau įsigaliojusį reikalavimą statyti ne žemesnės nei A+ klasės gyvenamuosius būstus, planuojantieji statybas tai padaryti turi suskubti per ateinančius trejus metus. Pagal statybos techninį reglamentą, jau nuo 2021 metų statyti bus galima tik A++ klasės namus, o šiems keliami kur kas griežtesni reikalavimai. Vienas tokių – pastato energinis naudingumas. Šis rodiklis išreiškia energijos kiekį, reikalingą su įprastu pastato naudojimu siejamam energijos poreikiui patenkinti. Tai apima šildymo, vėsinimo, vėdinimo, karšto vandens ir pastato apšvietimo reikmėms sunaudojamą energijos kiekį. Taigi naujieji pastatai turės būti sandaresni, geriau vėdinami ir naudoti dar mažiau energijos nei, tarkim, A klasės būstai.

       Gyvenamojo namo statyba – daug žinių reikalaujantis procesas, kurio metu būtina laikytis daugybės reikalavimų. Vien tik didžiulis langų gamintojų siūlomas asortimentas gali tapti tikru galvos skausmu kokybiškų langų ieškantiems žmonėms. O tai – tik vienas iš daugelio (tiesa, vienas svarbiausių) statinio elementų, dėl kurių reikia apsispręsti. Nustatyta, jog būtent per langus gali būti netenkama 35–40 proc. visos namo šilumos!

Svarbiausi kriterijai ir savybės

      Tiek A+, tiek A++ klasės būsto projektavimo bei sertifikavimo reikalavimai apibrėžti statybos techniniame reglamente STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“. Šiuo reglamentu siekiama įgyvendinti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos bendro ES šalių energijos suvartojamo kiekio reikalavimus.

      Šilumos perdavimo koeficientas (Uw) yra pagrindinis langų energinio efektyvumo kriterijus, griežtai reglamentuojamas ES norminių dokumentų. Nepaisant pastato orientacijos, aplinkos ar kitų veiksnių, to paties ploto langų Uw vertė nustatyta ta pati visame pasaulyje. Daugelyje Europos šalių langai ir durys yra reitinguojami pagal energinio efektyvumo skalę – prasčiausių savybių langai, kurių Uw yra 1,5 W/(m2K) ir didesnis, yra priskiriami G klasei, o energiškai efektyviausi langai, kurių Uw yra iki 0,7 W/(m2K), yra aukščiausios – A++ klasės.

      Langų energinio efektyvumo reitingo (klasės) nereikėtų painioti su pastato energinio naudingumo klase, nes tai – skirtingi rodikliai. Konkretūs namo langų ir durų šilumos perdavimo koeficientų reikalavimai yra nustatomi pastato projekto techniniame apraše, projektuotojui įvertinus visų pastato išorinių atitvarų plotų bei šalčio tiltelių termoizoliacingumo ir kitų veiksnių įtaką bendrosioms pastato charakteristikoms.

      Statybos techninis reglamentas STR 2.01.02:2016 nurodo tik šiuos minimaliuosius reikalavimus:

 • A+ energinio naudingumo klasės gyvenamojo namo langų ir durų šilumos perdavimo koeficientas neturėtų būti didesnis nei 0,85 W/(m2K); langų energinio efektyvumo skalėje tai atitiktų reitingą nuo A+ iki A;
 • A energinio naudingumo klasės gyvenamojo namo langų šilumos perdavimo koeficientas neturėtų būti didesnis nei 1,0 W/(m2K); langų energinio efektyvumo skalėje tai atitiktų reitingą nuo A iki B.

      Statant A, A+ ar A++ energinio naudingumo klasių pastatus, ne mažiau svarbiu langų kokybiniu rodikliu laikytinas jų laidumas orui. Kuo didesnį oro slėgį atlaiko langas, tuo aukštesne klase jis klasifikuojamas. Pažymėtina, kad langų laidumas orui nustatomas tik laboratoriniais tyrimais. Pastačius A, A+ ar A++ energinio naudingumo klasės pastatą, prieš atliekant jo energinio naudingumo sertifikavimą, turi būti išmatuojamas viso pastato sandarumas, todėl langų laidumo orui reikalavimas neturėtų būti pamirštas.

       Taip pat reikėtų nepamiršti ne tik techninių langų charakteristikų, bet ir langų dydžio bei jų išdėstymo. Mūsų geografinėse platumose yra tikslinga kuo daugiau langų įrengti pietų pusėje, šiauriniuose fasaduose didelių langų reikėtų vengti. Taip yra todėl, kad natūrali saulės šviesa gali tapti puikiu namų energijos šaltiniu ir taip sumažinti būtinos pagaminti energijos kiekį.

Kaip ir kokius langus rinktis?

      Idealiai šiltais galima vadinti tuos langus, kurie energinio efektyvumo skalėje reitinguojami A++ ir A+ klasėmis. Statybos pramonėje šie langai dažnai vadinami tiesiog „pasyviaisiais“. Sandariausi priskiriami 4 klasei ir pasižymi mažiausiu oro laidumu, kol kas jie specialaus pavadinimo neturi.

      Langų gamintojų, siūlančių A, A+ ir A++ klasės langus, apstu. Sakysite, koks skirtumas, iš ko pirkti, jei visi pardavėjai deklaruoja puikias langų savybes, ilgalaikes garantijas, o kai kurie jų ir gerokai žemesnes kainas. Tačiau nepatyrusiam pirkėjui įvertinti siūlomų langų kokybę gali tapti sunkia našta. Pirmiausia reikėtų nepamiršti, kad langai toli gražu ne vienadienis pirkinys, todėl pirkti pažadus už žemą kainą yra pavojinga. Paprasčiausias būdas neapsigauti – langus ir duris įsigyti iš seniai rinkoje žinomo gamintojo ar jo įgaliotojo partnerio, priešingu atveju galima susidurti su nemaloniais netikėtumais. Nereti atvejai, kai statytojai, susigundę itin mažomis kainomis, įsigyja netinkamų charakteristikų gaminius, o prireikus negauna nei žadėtos garantijos, nei kitų techninės priežiūros paslaugų.

      Viena iš ilgiausiai Lietuvos rinkoje gyvuojančių langų gamintojų yra UAB „Aveplast“, valdanti lietuviams puikiai pažįstamą prekės ženklą „TIKS langai“. Per 25 veiklos metus įmonė įgijo vartotojų pasitikėjimą Lietuvoje, jos gaminiai eksportuojami net į 17 užsienio šalių. Kauno rajone, Neveronyse, iš rinkos ekspertų vertinamų vokiškų „Salamander-Brugmann“, „Aluplast“ bei belgiškų „Reynaers“ sisteminių profilių UAB „Aveplast“ gamina platų spektrą plastikinių ir aliumininių langų bei durų, atitinkančią griežtus techninius reikalavimus. Bendrovės specialistai gali išpildyti įvairius su funkcionalumu, dizainu bei estetine išvaizda susijusius pageidavimus.

Kas žinotina apie langų montavimą

      Iš patikimo langų gamintojo išsirinkus tinkamus ir kokybiškus langus, dar nereikėtų „džiaugtis pergale“ ir manyti, kad jau viskas – šilumos nuostolius sumažinote iki minimumo. Net ir patys šilčiausi langai bei durys patys savaime neužtikrina gamintojo deklaruojamų savybių, jei nėra tinkamai sumontuoti. Laikantis A+ klasės namui taikomų reikalavimų, turi būti montuojama šiltinamajame sluoksnyje, deramai naudojant kokybiškas sandarinimo ir izoliavimo medžiagas. Lango montavimo vietoje susidaro daugiausia šilumos tiltelių, todėl šį darbą turi atlikti tik kvalifikuoti specialistai.

      Taigi, jei norite, kad jūsų namas būtų priskirtas A+ ar bent A energinio naudingumo klasei ir gautų tai įrodantį sertifikatą, būtina užtikrinti geras pastato konstrukcijų šilumines savybes, sandarumą, pasirinkti kokybiškus ir šilumai nepralaidžius langus, užsandarinti visus šalčio tiltelius.

      Be abejo, yra ir daugiau pastato konstrukcijų, užtikrinančių būsto sandarumą, tačiau tikrai nemažą dėmesį reikėtų skirti būtent langams. Ieškantiems profesionalų konsultacijų ir pagalbos „TIKS langai“ vadybininkai visuomet yra pasiruošę padėti ir atsakyti į rūpimus klausimus, pasiūlyti individualius poreikius atitinkančius kokybiškus gaminius.

Skaitykite plačiau

Kaip neapsirikti perkant plastikinius langus?

       Prireikus namuose statyti ar keisti langus, dažnai pasimetame informacijos gausoje ir sunkiai sudėliojame prioritetus, pagal kuriuos reikėtų pasirinkti langų gamintoją. Rinkoje atsiradus nemažai nepatikimų perpardavinėtojų ar gamintojų, patariame kaip neapsirikti perkant plastikinius langus.

Į klausimus atsako UAB “Aveplast” direktorius Vilius Eidukevičius.

Kodėl kyla langų pirkėjų apmaudas?

      Sunkmečio metu daugėja nusivylusių „pigių“ langų pirkėjų. Neretas jų yra apgautas „feniksų“ – prekybinių įmonių, kurios dažniausiai įkuriamos pavasarį, iki žiemos mulkina patiklius langų pirkėjus, pranyksta dar žiemai neprasidėjus, o atgyja kitą pavasarį, bet jau kitoje vietoje su kitos spalvos iškabomis ir naujais šūkiais. Tokios įmonės reklamos priemonėmis apeliuoja į vieną aktualiausių sunkmečio problemų – pinigų stygių. Žmonės susigundę pigiais langais, neretai turi dvigubai daugiau išlaidų. Nesunku suprasti, kodėl tokių kasmet atgimstančių įmonių langai yra patys pigiausi. Sėkmingiausi mulkintojai veikia net keletą metų, o jų firmų gyvavimo trukmė priklauso nuo sugebėjimo „sumėtyti pėdas“. Dažniausiai „feniksai“ reprezentuoja užsienio langų gamintojus, tačiau pasitaiko atvejų, kai tokiu pat būdu platinama ir nelegaliai pagaminama tėvyninė produkcija. Šių firmų reklama šmėžuoja ne tik spaudoje, bet ir internete. Reklaminiai šūkiai garsiai skelbia mažiausios kainos garantiją ir pirkėjai, apsidžiaugę maža kaina, net nedvejodami traukia piniginę. Problemos prasideda tuomet, kai nekokybiški langai dar ir blogai sumontuojami. Tuomet pirkėjai skundžiasi, kad langai nesivarsto, sandariai neužsidaro, lyjant stipriam lietui drėgsta palangės, pro tarpus pučia vėjas ir dar atsiranda begalės kitų problemų. Pirkėjams kreipiantis į „feniksus“, iš kurių įsigijo langus, dažnai jie vengia prisiimti atsakomybę, vilkina procesus arba dingsta iš akiračio. Pirkėjams reikėtų atidžiai įvertinti įmonę ir riziką, iš kurios nusprendė įsigyti langus.

       Kitą „nusvilusių“ langų pirkėjų dalį sudaro vartotojai, kurie įsigijo langus ar duris iš patikimo pardavėjo, bet nesigilindami į tai ką perka. Neretai prastų savybių produkto įsigijimas tampa tikra problema ilgiems metams. Langai priskirtini ne ilgalaikio naudojimo prekių grupei, o yra nekilnojamo turto dalis, todėl į langus reikėtų žiūrėti kaip į ilgalaikę investiciją. Laiku neįvertinus investicijų svarbos, nerūpestingiems pirkėjams visuomet baigiasi papildomomis išlaidomis.

      Didėja nusivylimas ir bankrutavusių Lietuvos firmų parduotais langais. Net ir didelės langų gamyklos ar pardavimo kompanijos, susidūrusios su ekonominiais sunkumais, pirkėjus stengiasi prisivilioti mažiausia kaina. Tačiau pardavimas mažiausiomis kainomis neišgelbėja nuo bankroto, o pirkėjai lieka prie „suskilusios geldos“ – be pinigų, ir be langų. Sunerimti turėtų ir tie laimingieji pirkėjai, kuriems visgi pavyko įsigyti langus iš bankrutuojančios įmonės todėl, kad tokia įmonė negalės įvykdyti garantinių įsipareigojimų. Taip yra todėl, kad langų gamyboje naudojamos keletas tūkstančių skirtingų tiekėjų medžiagų ir detalių, o sugedus bankrutavusios firmos parduotam langui, jo pirkėjui kyla nemenkų problemų, kurios dažniausiai baigiasi naujo lango pirkimu. Rekomenduojame pirkėjams atidžiai rinktis langų pardavėją ir nebijoti pasidomėti jo finansine padėtimi bei išsiaiškinti ar ji yra stabiliai veikianti.

Kaip atskirti ar langų pardavėjas/gamintojas patikimas, ar ne?

      Aiškios formulės ar pardavėjas patikimas, ar ne, nėra. Tačiau yra keletas aspektų į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį.

      Kad nesusižavėti „feniksais“ ar netapti merdinčių firmų auka, reiktų sužinoti, kokią patirtį langų rinkoje turi pasirinkta įmonė. Pirkėjai turėtų būti budrūs ir neapsigauti deklaruojama ilgamete darbuotojų patirtimi – darbuotojų patirtis nelygu įmonės patirčiai ir tai jokiu būdu negarantuoja langų kokybės ar jiems suteiktų garantijų išpildymo. Kaip žinia, patirtis ne visuomet būna teigiama, todėl pravartu pasidomėti prekybos įmonės statusu, jos kompetenciją patvirtinančiais dokumentais bei jos siūlomos produkcijos kokybę patvirtinančiai dokumentais, gaunamomis garantijomis ir jų išpildymo būdais.

      Pasitaiko atvejų, kai pardavėjas deklaruoja itin ilgą garantinį laikotarpį, bet garantiją išskaido atskiroms lango detalėms, todėl prieš įsigyjant langus, įsitikinkite, kad garantija taikoma visam gaminiui.

      Verta pasidomėti ar planuojamų įsigyti langų gamintojas turi pirkėjo gyvenamoje vietoje nuolat veikiančią garantinio aptarnavimo (serviso) tarnybą, paprašyti jos telefono, nepatingėti juo paskambinti ir paklausti atsiliepusio asmens kaip greitai jis gali atvykti pataisyti sulūžusį langą.

      Jei langus ar duris planuojama įsigyti prekybinėje įmonėje, būtina pasidomėti ar pastaroji turi raštišką gamyklos įgaliojimą vykdyti langų ar durų montavimo darbus. Tai įrodo gamyklos arba Aplinkos apsaugos ministerijos išduotas Kvalifikacinis atestatas.

      Ne ką mažiau svarbu ir pirkėjų bei partnerių rekomendacijos. Reikėtų atkreipti dėmesį, kaip apie įmonės gaminamus ar parduodamus langus atsiliepia ekspertai bei paprasti vartotojai, kokie atsiliepimai vyrauja, kokie trūkumai ar privalumai akcentuojami.

Į kokius kokybės rodiklius reikia atkreipti dėmesį?

      Neretai, taupydami pinigus pirkėjai susigundo pigiais lenkiškais ar turkiškais langais, kurie nėra pritaikyti naudoti Lietuvos klimato sąlygomis. Prieš įsigyjant langus pas vieną ar kitą pardavėją, reikėtų pasidomėti ar jų parduodami langai atitinka Europos Sąjungos langų gamintojų standarto reikalavimus. Tokie, ES langų gamintojų reikalavimus atitinkantys langai, privalo būti paženklinti CE kokybės ženklu bei turėti ženklinimo sertifikatą. Taip pat reikėtų sužinoti, ar langai, kuriuos planuojama įsigyti yra sertifikuoti Statybų Produkcijos Sertifikavimo centro. Tai rodo SPSC atitikties sertifikatas, kuris liudija, kad sertifikuotas gaminys tinkamas naudoti Lietuvos klimato sąlygomis ir yra patikrinti bei įvertinti šie rodikliai: oro garso izoliacija, šilumos perdavimas, nepralaidumas vandeniui, atsparumas pakartotiniam varstymui ir vėjo apkrovai bei oro skverbtis. Reikėtų pasiteirauti ar įmonėje, iš kurios perkami plastikiniai langai, veikia kokybės valdymo sistema ISO 9001 bei kurie procesai joje yra sertifikuoti. Aukščiausią gaminių ir aptarnavimo kokybę garantuos tik tos įmonės, kurios yra sertifikavusios visus procesus: gaminių projektavimą, gamybą, pardavimą, tiekimą, montavimą ir aptarnavimą.

      Pasitaiko atveju, kai mažesnės įmonės, siekdamos pirkėjo palankumo, pateikia netikrus ar suklastotus sertifikatus, todėl reikėtų reikalauti, kad, prieš įsigyjant langus, pardavėjas parodytų sertifikato originalą, o ne kopiją.

Ar mažiausia kaina visada geriau?

      Net jei ir kaina yra lemiamas veiksnys renkantis langų gamintojus, gavus pirminį pasiūlymą nereikėtų skubėti užsisakyti pigiausio pasiūlymo langų. Labai dažnai pasitaiko atvejų, kuomet pardavėjai siekdami suvilioti klientą pirminio pasiūlymo metu pateikia nepilną sąmatą ir papildomi mokesčiai išaiškėja tik po to, kai jau būna sudaryta pirkimo-pardavimo sutartis. Siekiant išvengti papildomų mokesčių, reikėtų detaliai išsinagrinėti pateiktas sąmatas ir nebijoti pardavėjų paklausti apie į pasiūlymą neįtrauktas eilutes arba punktus, kurie atrodo neaiškūs.

      Nemažą langų sąmatos dalį sudaro ir montavimo paslaugos. Čia ypač svarbu, kad montavimui naudojamos medžiagos būtų itin kokybiškos, o montuotojai savo srities specialistai. Nereikia pamiršti, kad langų kokybė ir garantinis aptarnavimas priklauso nuo to, kaip buvo sumontuoti langai ir ar visos angos buvo tinkamai užsandarintos, ar montuota buvo profesionaliai.

      Nors jau kuris laikas bandoma sugriauti mitą, kad didesnė kaina lemia kokybę, ko gero renkantis plastikinius langus šio mito nepaneigsi. Tik didieji langų gamintojai nuolat investuoja į naujausias langų gamybos technologijas, naudoja kokybiškiausias ir naujausius standartus atitinkančias žaliavas. Nuolat ieškoma labiausiai šilumą išsaugančių profilių ir stiklų paketų bei didžiausią saugumą galinčios užtikrinti furnitūros, tad natūralu, kad naujausios ir geriausios technologijos yra šiek tiek brangesnės nei senos ar nepatikimos, o ilgametę patirtį turinti įmonė, pilnai prisiimdama garantinius įsipareigojimus, visuomet bus brangesnė nei taip vadinami „feniksai“. Renkantis plastikinius langus reikėtų prisiminti, kad langai – ilgalaikė investicija, o ne trumpalaikis pirkinys, todėl rinkantis langus reikėtų atsižvelgti ne tik į langų pagrindinius kriterijus, bet ir pardavėjo patikimumą.

Skaitykite plačiau

Praktiški patarimai renkantis langus

      Tikriausiai kiekvienas žmogus trokšta ilgaamžių, patogių, jaukių ir saugių namų, kuriuose būtų malonu leisti laiką. Toks svajonių būstas – tai ne vien gražios interjero detalės, o ir kokybiškos statybinės konstrukcijos, kurios taip pat prisideda prie gyvenimo namuose kokybės.

      Plastikiniai langai – geriausias pasirinkimas, jei norite įsigyti naujus langus nešvaistydami  didelių pinigų. Rinkoje yra siūloma daug įvairių langų, todėl pirkėjui labai svarbu sugebėti išsirinkti. Langų gamintojai vardija jų nuožiūra svarbiausius langų privalumus: vienas – langų medžiagų ekologiškumą, antras – langų rėmų gabaritus, trečias – profilių kamerų skaičių ar armavimo būdą, o dar kitas – stiklų skaičių. Medžiagų kokybė yra svarbu, bet svarbu ir langų konstrukcijos, kurių įvairovė priklauso nuo skirtingų gamybos ir jų komplektavimo ypatumų. „TIKS langai“ rekomenduoja langus rinktis pagal tai, kiek jie taupo energijos ir kiek praleidžia šviesos.

      Inovatyvūs plastikinių konstrukcijų techniniai sprendimai leidžia suderinti didelį šviesos pralaidumą ir termoizoliacines savybes. Išmintingai besitvarkančiose šalyse (ypač Skandinavijoje) šviesos laidumo koeficientas yra labai svarbu, o Lietuvoje jis nepagrįstai ignoruojamas. Bet juk pagrindinė langų paskirtis ir yra praleisti šviesą, kurios trūkumą neretai kompensuojame įjungdami elektros lemputę.

      Svarbu atkreipti dėmesį į kuo didesnį langų energinį efektyvumą, išreiškiamą šilumos perdavimo koeficientu Uw. Šio rodiklio (Uw) nustatymo būdai yra griežtai reglamentuoti ES norminių dokumentų. Nepriklausomai nuo pastato orientacijos, aplinkos ar kitų veiksnių langų Uw reikšmė išlieka ta pati visame pasaulyje.

      Langų energinio efektyvumo klasifikavimo skalėje reitinguojami visi langai – prasčiausių savybių langai, kurių Uw yra 1,5 W/m2K ir didesnis, yra priskiriami G klasei, o energiškai efektyviausi langai, kurių Uw yra iki 0,7 W/m2K, yra priskiriami aukščiausiai A++ klasei. Idealiai šiltais galima vadinti A++ ir A+ energinio efektyvumo langus, kurie statybų pramonėje dažnai vadinami pasyviais.

      Nors daugeliu atvejų didžiausi energijos nuostoliai tenka pastato langams (3040 %), tačiau investavimas į efektyviausiai energiją taupančius langus neretai buvo atidėliojamas. Pastaruoju metu brangstanti energija verčia keisti ankstesnes nuostatas ir ieškoti racionaliausių taupymo sprendimų. Individualių namų statytojai ir renovuotojai vis dažniau investuoja į aukščiausio energinio efektyvumo langus, norėdami sutaupyti ne langų pirkimo, o jų eksploatavimo metu. „TIKS langai“ rekomenduoja rinktis protingai ir pasirinkimo pagrindu laikyti ne langų sukomplektavimą, o langų energinio efektyvumo ir jų kainos santykį.

      UAB „Aveplast“, valdančios „TIKS langai“ prekių ženklą, direktorius Vilius Eidukevičius pabrėžia, kad „tobulėjant langų konstrukcijoms ir siekiant kuo didesnio pastatų energinio efektyvumo būtina tinkamai sumontuoti langus. Montavimo metu turėtų būti naudojamos ne vien apšiltinimo putos, bet ir difuzinės bei garo izoliacinės juostos, skirtos garantuoti langų angų sandarumą“.

      Langų sandarumas – tai dar vienas vertinimo kriterijus, nuo kurio priklauso gyvenimo sąlygos šaltojo sezono metu. Dabar yra gaminami plastikiniai langai su dviem arba trimis sandarinimo tarpinėmis. Plastikiniai langai su trimis sandarinimo tarpinėmis ypač rekomenduojami naudoti aukštuminiuose pastatuose ir pajūryje, kur dažnai būna stiprūs vėjai, liūtys ar audros. Centrinėje staktoje esančios tarpinės apsaugo langų apkaustus nuo drėgmės ir neleidžia krituliams patekti ant vidinės palangės.

      Šiais metais rinkoje populiarėja plastikiniai langai, turintys išskirtinę savybę – didesnį nei įprasta stiklo paketo įgilinimą į rėmus ir papildomą stiklo paketo užsandarinimą visu jo perimetru. Ši įstiklinimo įrengimo inovacija leidžia išvengti kondensato susidarymo įstiklinimo pakraščiuose net ir esant labai žemai lauko temperatūrai.

      Dažnai langai pasirenkami ne vien pagal technines charakteristikas, bet ir pagal jų estetinę išvaizdą. Rinkoje siūlomi įvairaus dizaino langų ir durų profiliai, nes langų naudotojai renkasi įvairias langų rėmų formas. „TIKS langai“ rekomenduoja, renkantis langų rėmų formą, įvertinti tai, kad jie bus eksploatuojami daug metų. Pasirinkus klasikinių formų langus namai atrodys skoningai net ir keičiantis interjerui. Žmonėms, kurie vertina patogumą ir dizainą, reikia žinoti, kad gamintojų plastikinių langų profiliai skiriasi ne tik baltumu, bet ir paviršiaus šiurkštumu. Mažiausiai teplūs ir lengviausiai prižiūrimi yra ne matiniai, o blizgūs langų profiliai. Norintiems išskirtinio dizaino „TIKS langai“ suteikia platų langų rėmų spalvų ir raštų pasirinkimą, nuo medienos iki metalo imitacijų.

      Plastikinių konstrukcijų ilgaamžiškumas yra svarbus kriterijus renkantis langus. Pirkėjas, įsigydamas langus ar kitas plastikines konstrukcijas, pats negali įvertinti, kiek laiko jos tarnaus. Norint langus ilgai eksploatuoti, reikia pasirinkti patikimą įmonę, kuri atsako už gaminamų produktų kokybę. Pagal Lietuvos Respublikos vartotojų teisių gynimo įstatymą, Lietuvoje veikiantys langų gamintojai yra atsakingi už savo gaminių kokybę, todėl privalo naudoti kokybiškas ir praktiškai patikrintas medžiagas. Langų gamintojų įgaliotos atstovybės, teikiančios langų ar durų įrengimo paslaugas, taip pat yra atsakingos už kokybiškų gaminių ir paslaugų teikimą. O užsienio langų gamintojai, veikiantys per smulkias, langus perpardavinėjančias įmones, didelės atsakomybės už gaminamos produkcijos kokybę neturi. Taigi užsienio langų gamintojai renkasi pigias medžiagas ir jas taupo. Kas atsitinka dėl perdėto taupymo, geriausiai žino vartotojai, nusivylę pigius langus siūlančių įmonių garantiniu aptarnavimu.

      Renkantis langus svarbiausia suprasti, kad juos įsigysite ilgam, todėl reikia nuspręsti, kokia langų funkcija jums yra svarbiausia. „TIKS langai” nebijo naujovių, todėl klientams ne tik padeda lengviau išsirinkti langus, bet ir siūlo plačiausią Lietuvoje pasyvių langų pasirinkimą.

Skaitykite plačiau